Explainer video – czym jest i do kogo powinno być skierowane?
Sierpień 3, 2016
Czym jest Social Media Video?
Sierpień 3, 2016

Jakość 8K – nowy trend czy sezonowa ciekawostka?

Rewolucja technologiczna przybrała prawdziwie szaleńcze tempo. Jeszcze w ubiegłym roku zachwycaliśmy się rozdzielczością 4k, a już pojawiła się kolejna nowinka w postaci futurystycznej rozdzielczości 4320p znanej jako 8K.

Debiut na YouTube

Nowinka 8K swój debiut zawdzięcza Neumann Films, który na popularnym kanale YouTube zaprezentował obraz „Ghost Towns”, Chociaż film nie został nakręcony przy użyciu kamery 8K, a 6K, wysoką rozdzielczość uzyskano dzięki łączeniu ujęć w Adobe After, a także ich skalowaniu do 125%. Efekty są widoczne nawet na zwykłym monitorze, niemniej trudno się spodziewać, by ta innowacja szybko opanowała nasz rodzimy rynek.

Trend czy ciekawostka?

Oczywiście, pojawienie się 8K jest kolejnym krokiem do przodu, który z pewnością nie jest traktowany jako zwykła ciekawostka czy swoisty prototyp. Chociażby w Japonii już rozpoczęto pracę nad przygotowaniem transmisji satelitarnych w 8K.

W Polsce sprawy przedstawiają się zgoła inaczej, co nie znaczy, że finalnie nie porzucimy przestarzałych technologii na rzecz tych, które oferują nam realistyczne obrazy, a wraz z nimi prawdziwe emocje. Prezentowana bardzo wysoka rozdzielczość z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom dobrego kina i gier. Wprost fenomenalna ostrość obrazu, w której nie sposób dostrzec pojedynczych pikseli, jest warta tego, by postawić na nowoczesną technologię. Spekuluje się, że szansą na to, by 8K rzeczywiście trafiło do większej rzeszy zainteresowanych, będą Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio.